HABERLER

BASIN ODASI

26 Nisan Fikri Mülkiyet Günü Amacıyla Düzenlenen Panele Katılım Gösterdik

Adres Patent ve Tübitak Martek iş birliği ile TÜBİTAK Bilgem İdari Konferans salonunda “Patentlerin ticarileştirilmesi ve gelire dönüştürülmesi” konulu panel düzenlendi. İstanbul Üniversitesi’nin program ortaklarından olduğu panele İstanbul Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTANBUL TTO)  Modül Yöneticimiz Prof. Dr. Erol İnce, TTO uzmanlarımız Savaş Gürdal ve Damla Küçükisbir de katılım gösterdi. Gerçekleşen etkinliğe çok sayıda üniversiteden akademisyen, TTO uzmanları, sanayici, girişimci ve öğrenci katıldı.

 

Panel öncesinde konuşan Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut şunları söyledi:

 

Adres Patent ailesi olarak, 26 Nisan Fikri Mülkiyet Günü’nü “Patent Haftası” olarak adlandırarak kutluyoruz. Buradaki amacımız 26 Nisan Fikri Mülkiyet Günü’nde marka, patent, endüstriyel tasarımları teşvik etmek adına, sanayi ve üniversiteleri doğru bilgilendirerek bu günü daha da anlamlı kılmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda 26 Nisan 2018’de TÜBİTAK MARTEK İşbirliği ile “Patentlerin ticarileştirilmesi ve gelire dönüştürülmesi ”konusunda panel düzenledik. İnovasyon hayatımızı daha sağlıklı, daha güvenli, daha rahat hale getiriyor. Düzenlediğimiz etkinlikte, yatırımcıları ve fikirleri teşvik etmesi gereken, girişimcileri ve fikirlerini ödüllendiren bir Türkiye’yi konuşacağız.

 

Adres Patent Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Ali Yüksel’in moderatörlüğünü yaptığı panelde, TÜBİTAK Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mehmet Cavlı, İstanbul Üniversitesi TTO Modül Yöneticisi Prof. Dr. Erol İnce, Boğaziçi Üniversitesi’nden TTO Direktörü Barkın Arak, Avrupa Patent ve Marka Vekili Avukat Ali Çavuşoğlu konuşmacı olarak yer aldı.

Panelde konuşan Erol İnce şunları söyledi:

Türkiye’de alınan patent sayıları ve üretimler konusundaki veriler hakkında bilgiler aktararak, “2017 yılının sonunda bin Ar-Ge merkezi, 2018’in sonunda da bin, 2019'da da bin olmak üzere toplamda 3 bin Ar-Ge merkezi kurulması hedefleniyor. Şu an sayı bin 34 mertebesinde. Bu sayı iyi bir değer. Dolayısıyla alınan projelerden üretilen bilginin hem kuruma hem ülke ekonomisine fayda sağlama hem de uluslararası alanda ihracatta ciddi olarak artış sağlayacağı ve bu çerçevede Ar-Ge merkezinin ne kadar katkı sağlayacağı, bulunduğu mertebeden bir kat daha yukarı çıkmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Tabii burada ihracat rakamlarımız ve mili gelir rakamlarımız oldukça önemli. Bu yılki 160 milyar dolar civarındaki rakam, 2023 yılında 500 milyar dolar seviyesine yükselmesi için düşük bir rakam ama bu hedefi 300 milyar dolar hedefine çektiler. Burada bizim hem patentlerde hem de teknoloji transfer ofislerinde ve Ar-Ge kapsamında sanayinin üretmiş olduğu ürünlerde nitelikli ürün noktasında çalışmalar yapma sürecine doğru gidiyor.

Panel sonunda katılımcıların soruları yanıtlandı. Panel başarı hikayeleriyle devam etti. Çeşitli üniversiteler bünyesinde yaptıkları araştırmalar sonucunda elde ettikleri buluşlar ile 'Girişimcilik Belgesi' almaya hak kazanan katılımcılara ödülleri, protokol üyeleri tarafından takdim edildi.
Program, katılımcılara plaket verilmesinin ardından son buldu.