HABERLER

BASIN ODASI

26 Nisan Fikri Mülkiyet Günü ve Patent Haftası Etkinliği İstanbul TTO’nun Ev Sahipliğinde Gerçekleştirildi

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Teknoloji Transfer Ofisi ve Adres Patent işbirliği ile Patent Haftası Etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Patentlerin Ticarileştirilmesi ve Değerleme’ ve ‘Üniversitelerde Hak ve Gelir Dağılımı’ konulu panel, İÜC Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

26 Nisan Cuma günü düzenlenen panele, İÜC Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol İnce, İstanbul Teknokent Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Şah İsmail Kırbaşlar, Adres Patent Yönetim Kurulu Başkanı Av. Ali Yüksel ve akademisyenler katıldı.

“İÜ-Cerrahpaşa Olarak Patent Başvurusu Anlamında Türkiye’de Son 3 Yıldır Birinci Sıradayız”

İki oturum halinde gerçekleştirilen panelin açılış konuşmasını ve ilk oturumun moderatörlüğünü İÜC Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol İnce yaptı. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’nın, patent başvurusu anlamında Türkiye’deki üniversiteler ile kıyaslandığında, son 3 yılın verilerine göre birinci sırada olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İnce, patent başvurusu yapmak kadar bunların tescillenmesi ve ekonomiye kazandırılması için de aynı gayretin gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Ülkelerin gelişmişlik düzeyinin patent sayısıyla da doğrudan ilişkili olduğunu savunan Prof. Dr. İnce, üniversitelerin bu konuda sorumluluk alarak, bilimsel katkı sunmalarının yanında sanayinin ihtiyaçlarına yönelik ürün elde etme ve ilgili sektöre kazandırma doğrultusunda da çalışmalar yapmaları gerektiğinin altını çizdi.

Prof. Dr. Erol İnce: “2013 yılından bu yana İÜ ve İÜC olarak toplam 673 yurtiçi patent başvurumuz var. Bunlardan 421 tanesi İstanbul-Üniversitesi-Cerrahpaşa’ya ait. Tescillenmiş ulusal patent sayımız ise 98. Bu patentler arasından ülke ekonomisine katkı sağlayabilecek ve ulusal pazarda yer bulabilecek olanları saptayıp, ekonomimize kazandırmak için çalışmalıyız. Patentlerin Ticarileştirilmesi adımını atarken, üniversite tarafında aldığımız patentleri kendi işimizi kurmak adına değil, sanayinin ihtiyacına yönelik kullanıma sunmamız gerekiyor. Sektörün ihtiyaçları kapsamında belirlenen yüksek teknoloji alanından patentlerimiz, Türkiye’nin ihracat kilogram değerini yukarılara çekmede daha büyük önem arz ediyor. Türkiye’nin 2023 yılında Dünya’nın ilk 10 ekonomisi içerisinde yer alma hedefine ulaşabilmesi için hem üniversitelerin hem de şirketlerin destek olmaları gerekiyor. Üniversite-sanayi işbirlikleri sayesinde sahanın içinde aktif şekilde yer alarak, hem sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilme hem de mevcut patentlerin ekonomiye kazandırılması hususunda daha çok girişimde bulunulması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Etkinlikte, Adres Patent Yönetim Kurulu Başkanı Av. Ali Yüksel ve İstanbul Teknokent Yönetim Kurulu üyemiz Prof. Dr. Şah İsmail Kırbaşlar açılış konuşmalarını gerçekleştirdi.

İlk oturum, Prof. Dr. Erol İnce’nin moderatörlüğünde “ Patentlerin Ticarileştirilmesi ve Değerlemesi” isimli panel ile başladı. Panelde, Adres Patent Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ali Çavuşoğlu, TTO Danışmanı Barkın Arak, Arçelik A.Ş Fikri Haklar Departmanı Volkan Hamamcıoğlu sunum yaptı.

İkinci oturumda “Üniversitelerde Hak ve Gelir Dağılımı” isimli panel Adres Patent Yönetim Kurulu Başkanı Av. Ali Yüksel moderatörlüğünde gerçekleşti. Panelistler, Arinkom TTO Fikri Mülkiyet Hakları ve Lisanslama Birimi Sorumlusu Özlem Tigin, Akdeniz Üniversitesi  Hukuk Fakültesi Prof. Dr. Ayşe Odman Boztosun ve  İstanbul TTO Fikri Mülkiyet Hakları ve Lisanslama Birimi sorumlusu Savaş Gürdal sunum yaptı.

“Ticarileştirme Başarı Hikayeleri” kısmında ise Arkan Group Ceo’su Özcan Arkan katılımcılara tecrübelerini aktardı.

Panelin başarı hikayeleri bölümünde İstanbul Aydın Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Baki Albayrak, katılımcılara bilgilerini aktardı.

Panelde, katılımcı olan üniversitelere patent başvurusu ödülü verildi. Program ödül töreni ile sona erdi.