HABERLER

BASIN ODASI

6. TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGELERİ ZİRVESİ'NDE "GELİŞMEKTE OLAN TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGELERİ" ARASINDA İSTANBUL TEKNOKENT İKİNCİ OLDU.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 6. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi, 08 Mayıs 2018 tarihinde Bilkent Otel ve Konferans Merkezi'nde gerçekleştirildi. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi sonuçlarına göre, 2017 yılının en başarılı teknoloji geliştirme bölgeleri, yapılan törende ödüllerini aldı. 

2017 Performans Endeksi sonuçlarına göre İstanbul Üniversitesi Teknokent “Gelişmekte olan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri” kategorisinde ikinci oldu. İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz ve İstanbul Üniversitesi Teknokent Genel Müdürü Yasin Erol ödülünü Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik’in elinden aldı. İstanbul Üniversitesi Teknokent Gelişmekte olan Teknokentler arasında geçtiğimiz yıl 17 Teknokent arasında üçüncü sıradayken bu yıl ikinciliğe yükselmiş oldu.

Ödül töreni öncesinde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü:

“Bugün itibariyle, ülkemizde 77 adet Teknoloji Geliştirme Bölgesi sayısına ulaşmış olmanın, heyecanını yaşıyoruz. Bu bölgelerin 56’sı faal bir şekilde, Türkiye için teknoloji üretiyor. 21 Teknoparkımızda ise, yapım ve inşaat işleri hızla devam ediyor.

Hedefimiz, 81 ilimizin tamamında, Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurmaktır” dedi.

“Bakanlık olarak, 2018 yılının ilk 3 ayında, 8 adet Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin kuruluşunu ilan ederek, yeni bir rekora imza attık” diyen Bakan Özlü, “Mevcut Teknoloji Geliştirme Bölgelerimizde, 5 bin firma faaliyet gösteriyor. Bu firmaların bin tanesinin ortağı, akademisyenlerimizdir. Teknoparklarımızda; 47 bin 500 Ar-Ge Personeli istihdam edilmektedir. Bugüne kadar; 28 bin proje tamamlanmıştır. 8 bin 500 proje üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Teknoparklarımızda üretilen projelerden; 3,4 milyar dolar ihracat geliri elde edilmiştir” dedi.

Bakan Faruk Özlü sözlerine şöyle devam etti;

“Teknoloji, olmazsa olmazımızdır. Türkiye’yi teknoloji üssü yapacak, ülkemizi bilim merkezi konumuna yükseltecek her türlü yatırıma devam ediyoruz. Bizim hedefimiz; Türk Sanayisine sıçrama yaptırmaktır. Türkiye’nin sanayi devrimine giden yolda, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nin misyonunu, çok önemli buluyoruz. Teknoloji ordumuzu, her geçen gün büyütüyoruz.

Teknoparklarımızda teknoloji üreten her araştırmacıyı, teknoloji ordumuzun bir üyesi olarak görüyoruz. Üniversitelerde üretilen bilginin, teknolojiye ve katma değere dönüşmesi için, Teknoparklarımızın niteliğini artırıyoruz. Çünkü niceliğin tek başına yeterli olmadığını, önemli olanın nitelik olduğunu biliyoruz. Teknoloji Geliştirme Bölgelerimizin katkısıyla, Türk sanayisinin, nitelik sıçraması yapacağına, yürekten inanıyoruz.” dedi.

Bakan Özlü ’nün konuşmasının ardından 4 kategoride Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2017 Performans Endeksi sonuçları açıklandı, dereceye giren teknoloji geliştirme bölgeleri ödüllerini aldı. Törenden sonra Bakan Özlü standları gezerek teknoloji geliştirme bölgelerinde yapılan çalışmaları inceledi.