HABERLER

BASIN ODASI

ARDEB “Covıd-19 Özel Proje” Çağrısı Değerlendirme Sonuçları Açıklandı

Projeleri Kabul Edilen Değerli Araştırmacılarımızı Kutluyoruz


COVID-19 salgınının mevcut ve öngörülen sorun ve etkilerinin sosyal ve beşerî bilimler perspektifinden incelenmesi, araştırılması ve çözüm önerilerinin geliştirilmesine yönelik olarak ARDEB 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında açılan “COVID-19 ve Toplum: Salgının Sosyal, Beşerî ve Ekonomik Etkileri, Sorunlar ve Çözümler” başlıklı çağrıya sunulan projelerin bilimsel değerlendirme süreci tamamlandı.

15 gün açık kalan söz konusu çağrıya 160 farklı kurumdan toplam 682 proje önerisi sunuldu ve yapılan değerlendirmeler sonucunda 102 proje önerisinin desteklenmesine karar verildi.

Projelerin bilimsel değerlendirme süreci; TÜBİTAK' ın çıktı ve etki odaklı süreç yönetimi kapsamında desteklenecek projelerden elde edilecek sonuçlara olan acil ihtiyaç nedeniyle, çevrimiçi ortamda düzenlenen online paneller ile 15 gün gibi kısa bir sürede gerçekleştirildi.

Projelerin değerlendirilmesi aşamasında 52 panel düzenlendi ve bu panellere 87 farklı üniversitede görev yapan 279 panelist katılım sağladı.

Çağrı kapsamında, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Toprak ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Handan Alan hocalarımızın projeleri desteklenmeye hak kazandı.

Prof. Dr. Metin Toprak’ın yürütücülüğünü gerçekleştirdiği “Sosyal Ağların Sürdürülebilirliğinin Geliştirilmesi Projesi” başlıklı ar-ge projesi afet, kriz ve salgınlarda toplumun cevap verme kapasitesini geliştirmeyi amaçlıyor. İstanbul Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Kızılay Genel Müdürlüğü ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi araştırmacıları tarafından ortak yürütülecek olan projenin araştırma ekibinde; Prof. Dr. Metin Toprak, Prof. Dr. Mehmet Emin Köktaş, Prof. Dr. Ömer Demir, Prof. Dr. Yüksel Bayraktar, Dr. Gazi Alataş ve Dr. Hakan Dulkadiroğlu bulunuyor.

Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Handan Alan yürütücüsü olduğu proje ile, TÜBİTAK ARDEB 1001 programı kapsamında destek almaya hak kazandı. Proje ekibinde araştırmacı olarak İÜC Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi Hemşirelikte Yönetim Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ülkü Baykal, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Hemşirelik Fakültesi Hemşirelikte Yönetim Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arzu Kader Harmancı Seren ve Dr. Öğr. Üyesi Feride Eşkin Bacaksız görev alıyor.

“1001 -ARDEB COVID-19 Özel Proje Çağrısı” kapsamında projeleri kabul edilen değerli araştırmacıları ve ekiplerini kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.