HABERLER

BASIN ODASI

Bir Girişimci Olarak Yeni Hayallere Kapılmaktan Asla Vazgeçmeyin

8 Mart Dünya Kadınlar Günü özelinde kadın girişimcilerimize mikrofonu uzattık. Hem onların başarı hikayelerini ve girişimlerini dinledik hem de Türkiye'de kadın girişimci olmanın yollarını, avantajlarını ve zorluklarını konuştuk.
PROWHITE A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Seven Yılmaztürk

Kısaca kendiniz, bugüne kadarki kariyeriniz ve çalışmalarınızdan söz eder misiniz?

Kırklareli doğumluyum. Evliyim 1 kız annesiyim. Türkiye ve Fransa’da farklı şirketlerde kurucu ortak ve yönetici olarak iş hayatımı sürdürmekteyim. Ayrıca birçok sivil toplum kuruluşunda yönetici olarak görev yapmaktayım. Yol hikayemden bahsetmeden önce, sizlere girişimci nedir, kendimce ta­nımlamak istiyorum.

Öncelikle girişimcilik; bugün yatıp, yarın uyandığınızda ben girişimci olayım denilen bir olay değil. Haya­tınız boyunca aldığınız eğitimler, iş yaşamınız, araştırmalarınız, deneyim­leriniz, tecrübeleriniz, kısacası heybe­nizde biriktirdiğiniz her bir detayın bir araya gelerek ve en önemlisi özgüve­niniz ile birlikte çıktığınız uzun bir yol. Ve bu yolda fikriniz, yol arkadaşlarınız ve ekibiniz şüphesiz başarınızı etki­leyen en önemli unsurlar.

Girişimci; gerektiğinde moralini, motivasyonunu, misyonunu ve vizyonunu olumsuz etkileyenleri projesinin içerisinden hızlıca çıka­rabilendir. Başarılı fikirlerini doğru bir takımla, doğru zamanda ve doğru yerde buluşturabilenler şüp­hesiz başarılı girişimciler olmuşlardır.

1998 yılında Trakya Üniversitesi’nden istifa edip bir ticaret şirketi kurmaya karar verdiğimde 28 yaşında ve 7 aylık hamileydim. İlk 1-2 yıl şirketin alt ya­pısını oluşturmak ile geçti ve bu dö­nemde yerli ve yabancı bazı firmaların ürünlerinin satıcılığını yaptım.

2. yılın sonunda yeni işimin de getir­diği tecrübelerle birlikte uluslararası standartlara uygun laboratuvar test ekipmanları ve kalite kontrol test ci­hazları imalatı yapmaya karar verdim. Sürekli olarak teknolojiye ve insana yatırım yaparak sektöründe dünyanın ilk 5 firması arasında yer bulan bir marka yaratmaya gayret ettim. Daha ilk yılımızda büyümenin ve başarının en önemli ayaklarından birinin tanıtım ve markalaşma olduğunu fark ettim.

1999 yılında ilk fuar standımı Eyüp’te, Feshane’de düzenlenen küçük bir fuara katılarak gerçekleştirdim. Çok kısıtlı maddi imkanlarla ama çok he­yecanlı bir takımla birlikte.

İlk kez görücüye çıkıyorduk. Küçük, amatör ama bir o kadar da heyecan vericiydi benim için. Sonrasında İs­tanbul, Gaziantep, Kahramanmaraş, Bursa, Denizli gibi illerdeki fuarlarda yer aldım ve her yıl artan bir perfor­mansla katılımlarımızı devam ettirdim.

2001 yılında Almanya, 2006 yılında Mısır, 2015 yılında da İtalya’nın Milano şehrinde, dünyanın en prestijli, 4 yılda bir gerçekleştirilen özellikle tekstil sektörüne yönelik ve tüm dünyadaki inovasyon çalışmalarının sergilen­diği, çok büyük markaların katıldığı ITMA-Tekstil Makineleri Fuarı’na ka­tıldık. Çok çok başarılı geçti bizim için.

2019 yılında da ITMA-Uluslararası Tekstil Makinaları Fuarı’nda katılımcı olarak stantlarımızda makinalarımızı sergileme imkanımız oldu. Ben de bu organizasyonlarda bir Türk markası olarak ülkemi en iyi şekilde temsil etti­ğime inanıyorum.

Kendi sektörümüz ile ilgili yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılarak kendimizi tanıtma imkanı bulduk. Birebir görüş­meler yaparak, yine müşterilerimize özel çözümler sunarak onların refe­ransları ile sektörde çok başarılı pro­jeler gerçekleştirdik. Ayrıca firmamız tekstil sektörünün yanında; üniversiteler, araştırma ge­liştirme laboratuvarlarının proje bazlı çözüm ortağı olmaktadır. Halen de­neyimli mühendis kadrolarımız ve akademik danışmanlarımız ile üretim devam etmektedir.

2010 yılında Fransa’nın başkenti Pa­ris’te de Türkiye’deki şirketimin bağ­lantı ofisini açarak özellikle Avrupa ülkelerine kendi markamı daha iyi ta­nıtma imkanı buldum.

Entertech bünyesinde yürüttüğünüz çalışmaların detayları nelerdir? Hangi projeler üzerinde çalışıyorsunuz?

PROWHITE A.Ş. elektronik Ar-Ge ve inovasyon konularında uzmanlaşmak amacı ile kurulmuş bir Pro-Ser Grup firmasıdır. Şirketimiz İstanbul Üniver­sitesi Entertech Ar-Ge Merkezi’nde faaliyetlerini sürdürmektedir. Şirket bünyesinde istihdam et­tiğimiz mühendis kadroların büyük bir kısmını halen eğitimi devam eden İstanbul Üniversi­tesi öğrencileri oluşturmaktadır. Ayrıca çeşitli projelerimizde İs­tanbul Üniversitesi akademik kadrolarından da yararlanmak­tayız. Gerçekleştirdiğimiz ve hala devam etmekte olan projelerimizin tamamı endüstri 4.0 uyumlu olmakta ve ülkemizin ve sanayimizin dışa ba­ğımlılığını minimize edebilecek ka­biliyettedir. Projelerimiz de daha çok elektronik kontrolör ve plc sistemleri, yüksek kabiliyetli sensörler ve scada ve uygulama yazılımları şeklindedir.

Başlıca üretimini yaptığımız katego­riler; Elyaf Test Cihazları, İplik Test Cihazları, Kumaş Test Cihazları, Halı Test Cihazları, Yanmazlık Test Ci­hazları, Ayakkabı Deri Test Cihazları, Yıkama Boyama Test Cihazları, Uni­versal Test Cihazları, Atık Arıtma & Çevre Ölçüm Cihazları.

Bir kadın olarak girişimci olma konusunda ne tür tavsiyeler verirsiniz? Sizce girişimcilerin nelere dikkat etmeleri gerekiyor?

Meraklı olun, herkesle konuşun. Un­vanlara ya da karşınızdakinin ne kadar “önemli” olduğuna odaklan­mayın. İşe başlarken, hatta başarıya ulaştıktan sonra bile, tanıştığınız her bir insan hem şirketiniz hem de sizin için çok önemli olabilir. İnsanların gö­zünün içine bile bakmadan bir unvan ya da önemli bir isim arayışıyla yaka kartlarına bakmak berbat bir zihniyet, gerçekten hiç hoş değil. Size uzun vadede kimin yardım edebileceği hiç belli olmaz. Herkesle konuşun, her­kese saygı duyun. Ayrıntılar önemlidir.

Neredeyse bütün girişimciler birer ha­yalperesttir. Bu iyi bir şey: Eğer öyle olmasaydınız, risk alacak ve kendi yolculuğunuza başlayacak cesareti hiç bulamayabilirdiniz. Ama ayrıntılar da bir o kadar önemli. Yeni hayallere kapılmaktan asla vazgeçmeyin.

Türkiye’de bir kadının girişimci olmasının önündeki en büyük zorluklar nelerdir?

Her şeyi tek başınıza yapamazsınız, özellikle de belirli bir noktaya gel­dikten sonra. Bunun imkanı yok. Kendi potansiyelime inanmam, kendi kararlarıma güvenmem gerekiyordu ve bugün de hala böyle yapıyorum. Fakat kendi işimi kurarken de, şirketi bugünkü noktaya taşırken de hayatın her alanında güvenebileceğim pek çok insanla birlikte yürüdüm.

Ülkemizde aile kavramı da çok önemli. Örneğin kadına yüklenen roller. Kadın annedir, evin sorumluluğu gibi. Bir anne olarak evet bunları önemsiyorum benim de önceliklerim arasında fakat kadın mutlu olmalı, mutlu kadının birçok zorluğu aşabileceği inancın­dayım. Bunun yanında her şeyi tek başınıza yapamazsınız, güvenebilece­ğiniz bir ekip şart.

Bir kadın girişimci olarak Entertech bünyesinde çalışmanın ne tür avantajlarını gördünüz?

Özellikle inovasyon çalışmaları benim için çok önemli. Günün şartlarına ayak uyduramayan firmalar bir süre sonra pazarın dışında kalmaya mahkumdur. Bu bağlamda Ar-Ge çalışmaları fir­manız var oldukça devam etmeli.

Firmamız birçok Tübitak projesi ta­mamladı, halen devam eden birçok Tübitak ve üniversite-sanayici iş birliği projelerimiz bulunmaktadır. Bu çalış­malar da Ar-Ge kültürü oluşturma­mızda büyük destek unsuru olmuştur. Çok değerli üniversite hocalarımızla bu projeleri yürütmekteyiz. Entertech bünyesinde bulunan diğer firmalar ile de ortak projeler yürüterek firmalar arası networkümüzü genişletmek­teyiz.