HABERLER

BASIN ODASI

Biz Kadınlar Doğal Olarak Girişimcilik Özelliklerine Sahibiz

8 Mart Dünya Kadınlar Günü özelinde kadın girişimcilerimize mikrofonu uzattık. Hem onların başarı hikayelerini ve girişimlerini dinledik hem de Türkiye'de kadın girişimci olmanın yollarını, avantajlarını ve zorluklarını konuştuk.
SolonPort Bilgisayar Yazılım Hizmetleri A.Ş. Ortağı ve Finans Direktörü- Yelda Okşak

Kısaca kendiniz, bugüne kadarki kariyeriniz ve çalışmalarınızdan söz eder misiniz?

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakülte­si’ni bitirdim ve o yıllarda bile iyi bir yönetici nasıl olunur diye düşünmeye başladım. Sanırım bu istek ailemin de ticaretle uğraşmasından kaynak­lanıyor. İlk iş hayatıma başladığım yıl­larda, iyi bir yöneticinin teknik konu­lardaki yeterliliğinin yanı sıra, finansal konularda da iyi olması gerektiğine karar verdim ve bu niteliklerdeki ka­riyer fırsatlarını araştırdım.

İlk iş yerimde güncel hayattaki mu­hasebe uygulamalarını öğrendim. Sonrasında yazılım teknolojileri ve finans uygulamalarını öğrendim ve öğretmeye başladım. Öğretirken, daha da çok şey öğrendim ve sonra çalıştığım yazılım firmasında ortak olarak şirketin finansal işlerinden sorumlu oldum. Bunun dışında iş ge­liştirme, uluslararası pazarlama gibi konularda da yönetimsel stratejilere katkıda bulunuyorum.

Entertech bünyesinde yürüttüğünüz çalışmaların detayları nelerdir? Hangi projeler üzerinde çalışıyorsunuz?

SolonPort olarak, Türkiye’nin ilk liman otomasyon projesini geliş­tiren firmasıyız ve halen de pazar lideriyiz. Entertech bünyesine katılmamızın en büyük nedeni Ar-Ge çalışmalarına SolonPort olarak verdiğimiz önem. Entertech bünyesinde geliştirdiğimiz ilk Ar-Ge çalışmamız, Otomatik Kapı Geçiş Sistemleri projesiydi. Bu projeyi ba­şarı ile tamamladık ve birkaç lima­nımızda aktif hale getirdik.

SolonPort Otomatik Kapı Geçiş sistemleri projesi bizim için başarı olduğu kadar, aynı zamanda ithalat gereksinimini ortadan kaldıran, yerli sermayeli bir proje olması açısından da, ülkemiz için önemli. Sonraki projemiz SolonPort Veri Toplama ve Yorumlama Projesiydi. Bu proje de Ar-Ge sürecini kısa bir sürede ta­mamladıktan sonra çok talep gördü ve şu anda tüm limanlarımızda kullanılan, hatta limanların paydaş­ları tarafından daha çok kullanılan mobil bir platform haline geldi. Bu proje gümrükten, bakanlıklara, acentelere liman müşterilerine ve onlarca farklı birime bilgi sunan bir SolonPort EKO SISTEM”e dönüştü.

Bir kadın olarak girişimci olma konusunda ne tür tavsiyeler verirsiniz? Sizce girişimcilerin nelere dikkat etmeleri gerekiyor?

Öncelikle kadın olarak biz, doğal olarak girişimcilik özelliklerine sa­hibiz. Girişimcilik ruhu zaten doğamızda var. Tek konu girişimci olmak isteyip istemediğimize karar vermek. Faydalı bir şeyler üretmek, insanlara yardım etmek, bu dün­yada yapabileceğiniz en güzel şey ve size de dönüşü, insanı insan yapan en temel unsur bence. İşte bu nedenle, üretime katılın. Üretmek için bir teknoloji firması kurmaya gerek yok. Dantel yaparak da giri­şimci olunur, mühendis olunarak da. Sadece yapmaya karar verin, başarısızlıktan korkmayın ve elbette ki çalışın. Bu size ekonomik bağımsızlık, ha­yattaki duruşunuz ve en önemlisi bir birey olma farkındalığı getire­cektir.

Türkiye’de bir kadının girişimci olmasının önündeki en büyük zorluklar nelerdir?

Aslında, bu konu hakkında çok da fazla söyleyecek bir şey bulamadım. Çünkü 25 yıllık kariyerimde, çok fazla kadın olduğum için cinsiyet ayırımcılığı gibi durumlarla karşılaş­madım. Ama benim şanslı olmanın öncelikle nedeni, ailem. Çünkü bir kadın olarak; eğitimden kariyer se­çimime, evliliğime kadar her konuda desteklendim. Asla bana sen bir ka­dınsın bunu yapamazsın denmedi. Sanırım bu bilinçle yetiştirildiğim için, iş hayatında çalıştığım insan­larında bana, bu bilinçle bakmasını otomatik olarak sağlamış oldum.

Girişimci olan kadının, iş hayatın­daki karşılaşabileceği en büyük durum annelik. Bu bazen ikilem yaratabiliyor. Çocuklarınız ve iş so­rumluluklarınız bir araya gelince, ister istemez tercih yapmak zo­runda kalabildiğiniz anlar oluyor. Bu benim en büyük zorluğum oldu açıkçası ama… Burada da aileniz ve eşinizin desteği çok önemli. Bun­ları sağlayabilirseniz; mutlaka bir çözüm buluyorsunuz.