HABERLER

BASIN ODASI

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyelerinin Buluşu Sayesinde Bebeklerdeki Bakteriyel Enfeksiyonlar Erken Teşhis Edilebilecek

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Zeynep Banu Güngör ve Prof. Dr. Özlem Balcı Ekmekçi, 1,5 yıllık bilimsel çalışmanın sonunda, bebeklerin yaşadığı enfeksiyona bağlı rahatsızlıkların erken dönemde teşhis edilmesini sağlayacak akıllı bebek bezi (Pine Smart) geliştirdi. Patent ile koruma altına alınan bebek bezi, dünyada ilk olma özelliği taşıyor. 

Akıllı bebek bezinin tanıtımı ve lisans sözleşmesi imza töreni İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Avcılar Yerleşkesi, Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın’ın ev sahipliğinde gerçekleşen tanıtım toplantısına; Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erol İnce ve Prof. Dr. Mehmet Bilgin, İstanbul Teknoloji Transfer Ofisi, üniversite senato üyeleri ve akademisyenlerin yanısıra Arkan Group Yöneticileri ve çalışanları katıldı.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Zeynep Banu Güngör ve Prof. Dr. Özlem Balcı Ekmekçi, Arkan Group CEO’su Endüstri Mühendisi Özcan Arkan’ın ortaklaşa geliştirdikleri akıllı bebek bezi Pine Smart, 1,5 yıl süren bilimsel çalışmaların ardından, hem Türkiye’ de ulusal patent başvurusu ile hemde dünyada uluslararası patent başvurusu ile koruma altına alınarak üretim aşamasına ulaştı.

“Üniversite-Sanayi İşbirliği Markalaşma Yolunda Büyük Öneme Sahip”

Açılış konuşmasını yapan İÜC Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin sağlık alanında ortaya koyduğu başarı ve çalışmalar sonucunda marka olduğunu hatırlatarak, üniversite-sanayi işbirliklerinin bu markayı daha yukarılara taşıma konusundaki önemine vurgu yaptı. Rektör Aydın; “Bugün üniversitemiz adına gurur vesilesi olan bir projenin daha üretim aşamasına gelmiş olmasından dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Değerli akademisyenlerimizin bilgi birikimi ile sanayi işbirliğimiz sonucunda, kısa zamanda market raflarında yer alacak bir ürünün patentini almış bulunmaktayız. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi çatısı altında geliştirilerek, üniversitemiz ve Arkan Grup patenti ile satışa sunulacak Akıllı Bebek Bezi (PINE SMART)’ ın Türkiye’de, uzun vadede ise Dünya’da yaygın olarak kullanılan bir ürün haline geleceğini öngörüyorum. Çünkü annelerin korkulu rüyası olan, özellikle kız bebeklerde sık görülen idrar yolu enfeksiyonu, tehlikeli boyuta ulaşmadan erkenden teşhis edilebilecek. Açıklanamayan ateş ile seyreden, tanı konulması için hastanede idrar tahlili yaptırılması gereken bir konu, akıllı bebek bezi üzerindeki renk belirteci ile hemen anlaşılabilecek. Elbette bu bez, hastanede muayeneyi ve laboratuvar tahlillerini kenara atabilen bir hamle değil. Sadece enfeksiyon varlığını saptamaya yarayan bir araç yada belirteç olabileceğini söylebiliriz. Her hastalığın kesin tanısı mutlaka hastanede, uzman muayenesi ve tetkikler sonucunda konulmalıdır.” ifadelerini kullandı.

“Anneler ve Bebeklerin Yaşam Kalitesini Arttıracak Her Ürün Çok Kıymetli”

Akıllı Bebek Bezi girişiminin Türkiye’de üniversite-sanayi işbirliği ve inovasyon kültürüne iyi bir örnek olmasını dileyerek konuşmasına başlayan Arkan Group CEO’su Endüstri Mühendisi Özcan Arkan, anne ve bebeklerin hayat kalitesini arttıracak bir ürünü üretecek firma olmaktan dolayı büyük gurur ve heyecan duygusu taşıdıklarını belirtti. Özcan Arkan, “Uzun zamandır üzerinde titizlikle çalıştığımız bir projeyi böylesine nadide bir kurum olan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa çatısı altında tanıtıyor olmaktan dolayı onur duydum.” ifadelerini kullandı. Anneler ve bebeklerin yaşam kalitesini arttıran her çalışma ve ürünün çok kıymetli olduğunun altını çizen Arkan sözlerine şöyle devam etti:

“Bilimsel bir çalışma yaparken çalışmanızı geçmiş literatürün üzerine oturtur, onu kendinize basamak yaparsınız. Sanayi ise ürün üretiminde geçmiş tecrübeleri kendine basamak yapar. Bir ürünü ileriye taşımak ve geliştirmek istiyorsanız geçmişte hangi aşamalardan geçtiğine hakim olmanız gerekir. Günümüzde en büyük markalar arasında sayılabilen bebek bezi firmaları yıllarca üniversiteler ile işbirlikleri yaparak kendilerini bugünkü noktaya taşımışlardır.”

“Pine Smart Akıllı Bebek Bezi İdrar Yolu Enfeksiyonu Varlığında Ön Tanı Koyuyor”

Pine Smart Bebek Bezi projesinin başlangıcı hakkında da bilgi veren Arkan Group CEO’su Endüstri Mühendisi Özcan Arkan, akıllı bez fikrinin çıkış noktasının, teşhiste geç kalınmış idrar yolu enfeksiyonu sebebiyle böbrek hasarı başta olmak üzere ciddi sağlık sorunları yaşayan çocuklar olduğundan bahsetti. Özcan Arkan; “2 yıl önce Sayın Prof. Dr. Zeynep Banu Güngör ve Sayın Prof. Dr. Özlem Balcı Ekmekçi ile görüşmemizde, idrar yolu enfeksiyonlarının çocuğa ağır hasar açma sebebinin teşhiste geç kalınması olduğunu konuşurken, bunu engelleyebilecek bir çözüm yolu düşündük. Bizim her gün üretimini yaptığımız ürünler çocuğun idrarı ile buluşuyor. Neden bu ilk tespit işlemini bez ile yapamayalım dedik ve işe koyulduk.” dedi.

“Geliştirdiğimiz Ürün Dünya’da Bir İlk Olması Bakımından Önem Taşıyor”

Pine Smart Akıllı Bebek Bezi’nin Dünya’da bir ilk olduğunu ve patent ile korumaya alındığını belirten Arkan Group CEO’su Endüstri Mühendisi Özcan Arkan, geliştirilen bu ürünün ülke ekonomisine sağlayacağı katkının yanında, Arkan Group ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’ya marka değeri anlamında da getirileri olacağını vurguladı.

İdrar yolu enfeksiyonu, yetişkinlerde görüldüğü kadar bebeklerde de en sık rastlanan hastalık türlerindendir. Bebeklerde görülen enfeksiyonun, çoğu zaman geç teşhis edilmesi üzücü sonuçların doğmasına da zemin hazırlar.

İdrar, insan sağlığı hakkında fikir veren önemli bir biyolojik numunedir. Geliştirilen bu bebek bezi hijyen sağlamanın yanı sıra idrar yolu enfeksiyonlarında ön tanı için kullanılan bir ürün haline dönüştürüldü.

Bakteriyel kaynaklı idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri, çoğunlukla diğer enfeksiyonlarla karıştırılırken tedaviyi de geciktirmektedir. Enfeksiyonun geç teşhis edilmesi halinde tedavi edilemeyen idrar yolu enfeksiyonları sistit (alt idrar yolu enfeksiyonu), piyelonefrit (üst idrar yolu enfeksiyonu) vb. rahatsızlıklara yol açabilirken, aynı zamanda renal hasar (böbrek hasarı) gelişimine de neden olabilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonunun geç teşhis edilmesi ve tedavinin gecikmesi, böbrek yetmezliğine kadar giden ciddi sonuçları da beraberinde getiriyor. Bu bağlamda geliştirilen ürün aileye, idrar yolu enfeksiyonunun erken teşhisi konusunda yol gösterici bir rol üstlenecek.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Banu Güngör tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada “1,5 yıldır zorlu ve hummalı çalışmalar sonucunda bu noktaya geldik. Elbette ümitsizliğe kapıldığımız, yapamayacağımızı düşündüğümüz dönemler atlattık fakat sonuç olarak başardık ve seri üretim noktasına geldik. Bir anne olarak Pine Smart Bebek Bezi’nin annelere büyük ölçüde faydasının dokunacağını biliyorum ve tüm annelere, çocuklara ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Balcı Ekmekçi ise özverili çalışma ve işbirliği sonucunda ortaya böyle faydalı bir ürünün çıkmasından dolayı duyduğu mutluluğu ve heyecanı dile getirerek, kendisinin de anne olduğunu, bu yüzden erken teşhis ve tedaviye hızlı geçişin önemini çok iyi bildiği için, Pine Smart Bebek Bezi’nin tüm anneleri çok mutlu edeceğini ifade etti. 

Tanıtım toplantısı sonrasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ile Arkan Group arasında lisans sözleşmesi imzalandı. Katılımcıların ve basın mensuplarının sorularının yanıtlanmasının ardından tanıtım toplantısı sona erdi.