HABERLER

BASIN ODASI

“COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı” Değerlendirme Sonuçları Açıklandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Kalkınma Ajansları tarafından "COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı" başlığı ile açılan proje çağrısına üniversiteler ve özel sektörden sunulan ve Ar-Ge potansiyeli taşıyan projeler için TÜBİTAK tarafından ARDEB ve TEYDEB bünyesinde iki ayrı çağrı açıldı. Bu çağrılara yapılan başvurular çevrim içi ortamda düzenlenen panel ve kurul toplantıları ile 15 gün gibi kısa bir sürede değerlendirildi. Çağrı kapsamında toplam 21 projenin yaklaşık 7 milyon TL bütçe ile desteklenmesine karar verildi.

Program kapsamında, İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi, Viroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi aynı zamanda Entertech firmalarından HN Veteriner Biyoteknoloji Kurucusu Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz hocamızın projesi desteklenmeye hak kazandı.  

Prof. Dr. Yılmaz tarafından yürütülen “Sars Cov2- (Covid-19) Tanısı İçin Rekombinant S1 Proteini ile Tanı Kiti Geliştirilmesi” başlıklı projenin hedefi, yerli üretim tanı testi (ELISA) geliştirilmesi ve bu test ile antikor pozitif insanların saptanmasıdır.

Projenin araştırma ekibinde; Prof. Dr. Nuri Turan, Prof. Dr. Dildar Konukoğlu ve Doç. Dr. Aysun Yılmaz bulunmaktadır.

"COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı” kapsamında, projesi kabul edilen değerli araştırmacımızı ve ekibini kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.