HABERLER

BASIN ODASI

ICUBE İkinci Dönem “Demo Day İstanbul” Etkinliği Düzenlendi

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından 2018 yılı “Girişimcilik Mali Destek Programı kapsamında desteklenen, İstanbul Teknokent yürütücülüğünde hayata geçirilen “Uluslararası Hızlandırma Programı” projemiz önemli bir etkinliğe imza attı.


“ICUBE Uluslararası Hızlandırma Programı” ikinci dönem girişimcilerinin iş fikirlerini ve projelerini yatırımcılara birebir tanıtma fırsatı yakaladığı “Demo Day İstanbul” etkinliği Kolektif House’da gerçekleşti.

Teknoloji, yenilik ve yaratıcılık odaklı girişimciliğin desteklenmesi amacıyla hayata geçirilen “ICUBE Uluslararası Hızlandırma Programı” girişimcileri, etkinlikte iş oluşturma çerçevesi kapsamında projelerini tanıtma fırsatı yakalarken, birçok girişimci adayı da yaşanan gelişmeleri yakından izleme fırsatı buldu.

Girişimcilere pusula olmaya çalışıyoruz

Etkinlik, İstanbul Teknokent Genel Müdürümüz Yasin Erol’un açılış konuşması ile başladı. Erol, konuşmasında “Türkiye’deki girişimciliğin yaygınlaştırılması ve doğru projelerin hayata geçirilerek fark yaratılması için ekibimizle çalışmalar sürdürüyoruz. Girişimcilere pusula olmaya çalışıyoruz. Birinci dönemde güzel dönüşler aldık. 10 girişimcimizi Londra’ya götürdük. Londra’da yatırımcılarla buluşan girişimcilerimizin projeleri çok ilgi çekti ve birçoğu yatırım alma noktasında sözleşme aşamasına geldiler. Biz yolda olmaya çalışıyoruz ve girişimcileri yolda tutmaya çalışıyoruz. Günümüz dünyasında uluslararası fikri olmayan bir girişimcinin ayakta kalma şansı maalesef yok.” ifadelerini kullandı.

 Dört önemli hedefimiz var

Türkiye’de girişimciliğin önemli bir noktaya geldiğini, bu ekosistem içerisindeki eksikleri tespit ederek şirketlerin büyümesi ve yatırım çekebilmeleri adına çalışmalar gerçekleştirdiklerini dile getiren Yasin Erol, şöyle konuştu: “ICUBE programından yararlanabilecek şirketlerin sahip olmasını beklediğimiz öncelikli kriterler var. Teknoparklarda bulunan teknolojik şirketlerin alt yapıları programa katılım için çok uygun. Bizim burada 4 önemli hedefimiz var. Bu önemli hedefler; teknoloji tabanlı firmaların ürünlerini, profesyonel eğitmenler ve mentorlarla geliştirmek, satış yapmakta olan firmaların mevcut kapasitelerini arttırmak ve ihtiyaç duyulan fon kaynaklarına erişimlerini sağlamak, uluslararası pazarlara erişim imkânı sağlayarak yurtdışındaki iş geliştirme ağlarına dahil etmek ve ulusal ve uluslararası platformlarda yatırımcı ağları ile buluşturup potansiyel yatırımcılarla uygun iş birlikleri oluşturmalarını sağlamak.”

11 girişimci Londra’ya götürülecek

ICUBE Demo Day etkinliği kapsamında 11 startup ekipleri dört dakikalık sunumlarla katılımcıları girişimleri hakkında bilgilendirdi. Türkiye ayağını tamamlayan girişimciler 22 Şubat 2020’de Londra’ya götürülecek. Farklı alanlarda çalışan girişimci firmaların listesi ise şu şekilde:

 • Gerek üretim aşamasında gerekse kullanım sırasında çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen malzeme ve yöntemlerle üretilen mamul deri ürünleri ile Dermoda DERİ.
 • Yapay zeka destekli Farmio ile sera, park ve bahçe gibi üretim alanlarını akıllı hale getiren ve sıcaklık, nem, ışık gibi değerlerin ölçüm verilerini bulut tabanlı sistemde depolayan ve mobil cihazınızla kontrol etme imkanı sağlayan ForFarming.
 • Türkiye’nin ilk kolajen ve protein cipsini tüketiciyle buluşturan, %100 doğal kolajen ve yüksek proteinden oluşan keyifli atıştırmalık ürünleri ile PACHA.
 • Birçok firma finans hareketlerini takibini tek platformda toplayan, gelişmiş yazılım teknolojisi ile bu firmaları finansta geleceğe taşıyan BulutTahsilat.
 • Bilişim çağı bebek ve çocuklarının zihinsel, duygusal ve motor beceri gelişimleri için kaliteli zaman geçirmeyi mobil platformların doğru kullanımını misyon edinen Pedudi Bilişim.
 • Kadınların özel günlerini daha eğlenceli hale getiren kişisel asistan uygulamaları ve iletişim yöntemleriyle Pepapp.
 • Geliştirici portalıyla yurt içi ve yurt dışından finans kuruluşları, para transfer şirketleri ve kripto borsa kullanıcılarına kolaylık sağlayan SanctionScanner.
 • Dünyanın en gelişmiş kurutma teknolojisi ile ürünlerini kızartmadan, kıtır kıtır; hiçbir katkı maddesi olmadan, uzun raf ömürlü hale getiren tazesi ile tamamen aynı yeni nesil sağlıklı atıştırmalıkları ile The Snack Haus.
 • Yapay Zeka ile Akıllı Şehircilik ilkesi ile AI ve Görüntü işleme kullanarak hassas konum üretme uygulama geliştiren VisioSoft.
 • Ziyaretçi davranışlarını analizi ile dijital deneyimi seviyesini artıran, kullanıcı deneyimini mükemmelleştirerek, ziyaretçilerin eylemlerine ve tercihlerine göre web bağlantılarını iyileştirmeyi hedefleyen analiz servisi VisitorLAB.
 • Kullanıcı dostu özellikleri ve doğru tasarlanmış operasyon akışları sayesinde, optimum insan gücü ile maksimum verimlilik sağlama olanağı sunan SolonPort Automation.