HABERLER

BASIN ODASI

İstanbul Teknokent Uluslararası Hızlandırma Programı’nın İlk Dönemi Tamamlandı

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından 2018 yılı “Girişimcilik Mali Destek Programı” kapsamında desteklenen, İstanbul Teknokent yürütücülüğünde hayata geçirilen “Uluslararası Hızlandırma Programı” projemizin ilk dönemi tamamlandı.

İstanbul Teknokent Uluslararası Hızlandırma Programı ICUBE; İstanbul’un yüksek katma değerli ürün ve hizmetlerle küresel değer zincirinde üst sıralarda yer alabilmesi için İstanbul bölgesi içerisinde konumlanan teknoloji tabanlı firmalarının ürünlerini satışa hazırlamak, satış yapmakta olanların mevcut kapasitelerini arttırmak, yerli ürün veya hizmetlerin uluslararası pazarlara erişimini sağlamak ve girişimcilerin potansiyel yatırımcılarla uygun iş birlikleri oluşturması için eğitim, danışmanlık, mentorluk ve strateji geliştirme desteği  sağlamaktadır.

Programda öncelikli olarak İngiltere’nin Londra Şehri’nde oluşturulan iş birlikleri ile İngiltere’nin mevcut teknoloji ekosistemindeki yerli firmalarımızın sürdürülebilir olarak yer alması amaçlanmaktadır.

ICUBE’ün ilk döneminde toplamda 86 girişimci firma başvuru yapmıştır. Yapılan değerlendirmeler neticesinde 23 girişimci firma programa katılmaya hak kazanmıştır. Program süresince girişimcilere 33 saat eğitim verilmiş ve 100 saat mentorluk seansı uygulanmıştır. İstanbul Teknokent Uluslararası Hızlandırma Programı’nda İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa’dan toplamda 10 akademisyen ve 16 profesyonel mentor görev yapmıştır.

 

“ICUBE Girişimcileri Türkiye’deki Yatırımcılarla Demo Day Etkinliği’nde Buluştu”

İstanbul Teknokent Entertech’in yürüttüğü girişimcileri İngiltere’deki yatırımcılarla buluşturacak olan ICUBE projesinin girişimcileri İngiltere’den önce Türkiye’deki yatırımcılarla buluştu. 13 Haziran 2019 tarihinde Kolektif House Levent’te düzenlenen “Demo Day” etkinliğinde girişimciler katılımcılara projelerini sunma fırsatı buldu. Etkinliğe mentor, melek yatırımcı, sermaye girişimcisi, startup olmak üzere toplamda 60’ın üzerinde davetli katılım gösterdi.

İngiltere’de “Demo Day” ve “İş Ağı Oluşturma” çerçevesi kapsamında sunum yapan 15 girişimden en iyi 10 girişimci seçilerek Londra sürecine dahil edildi. Bu sayede girişimcilerimiz iş fikirleri ve projelerini potansiyel yatırımcılara birebir tanıtma fırsatı yakaladı.

Google’ın Londra ofisini ziyaret eden ICUBE girişimcileri Google bünyesinde çeşitli disiplinlerde çalışan yetkililerle tanışıp kendilerine kısa sunumlar yaparak iş fikirlerini geliştirme noktaları hakkında geri bildirim alma fırsatı yakaladı. Ayrıca, ICUBE Londra programına katılmaya hak kazanan girişimcilerimiz, birçok startup’ı da içinde bulunduran Google Campus’ü ziyaret ederek 1 yıl boyunca dünyanın farklı yerlerinde bulunan Google Campus'lerin imkân ve olanaklarından faydalanma hakkı kazandı.

 

Girişimcilik ekosisteminde dünyanın önemli merkezlerinde yürütmüş olduğu programlar sayesinde girişimcilere işlerini ölçeklendirme konusunda önemli finansal destek sağlayan Techstar’ın ziyaretiyle ICUBE girişimcileri Techstar’ın yürüttüğü programlar hakkında bilgi sahibi oldu.

Finans, sermaye, kredibilite, SAAS, e-ticaret vb. alanlarda ki Startup’ları hızlandırma programlarıyla ölçeklendirmeyi başaran Founders Factory’nın program liderlerine ICUBE girişimcileri asansör sunumlarını yapma fırsatı buldu.

 

“Icube Girişimcileri İngiltere’deki Bankacılık Sistemini Yakından Tanıma Fırsatı Yakaladı”

Turkish Bank Grup Başkanlarından Bars Börteçene ile iş fikirlerini paylaşan ICUBE girişimcileri, İngiltere’deki bankacılık sisteminin işleyişi hakkında detaylı bilgi edinme fırsatına sahip oldu. Ayrıca; Bars Börtecene, Ankara Anlaşmasıyla İngiltere’ye gelip firma kuracak girişimciler için ortak çalışma alanı hazırlıkları hakkında bilgi verdi.

İş fikirlerini Londra pazarında hayata geçirmek isteyen girişimcilere destek sağlayan London & Partners’ın yetkilileri ile ICUBE programı girişimcileri bir araya gelerek, Londra'daki iş alanları, satış stratejileri ve yatırım olanakları hakkında fikir alışverişinde bulundu. Görüşmede, kuruluşun resmi hukuk partneri Howard Kennedy, Birleşik Krallık’ta şirket kurulumu konusunu detaylandırırken; denetim, vergi ve danışmanlık alanında İngiltere’nin en büyük şirketlerinden olan RSM ekibi ise vergi sistemleri konusunda girişimcilerimizin sorularını yanıtladı.

Londra’da ki Türkiye Ticaret Merkezi’nin Ticaret Müşavir Yardımcısı olarak görev yapan Ahmet Enes TEKCAN ile görüşme sağlayan ICUBE girişimcileri Türkiye Ticaret Merkezi tarafından sağlanan desteklerin kapsamı hakkında bilgi edindi.

 

“ICUBE Girişimcileri Yatırım Teklifi Aldı”

ICUBE girişimcilerimizden AKSENSE Medikal Biyoteknoloji A.Ş. RebelBio’dan 130.000 $ yatırım teklifi alarak girişimi adına önemli bir başarı kazandı. RebelBio ile Aksense arasında imzalanacak sözleşme detayları üzerinde çalışmaların Ekim 2019 ayı içerisinde tamamlanması öngörüldü. Aksens, enfeksiyon tanısında çığır açan girişimiyle İngiltere’nin önemli Merck Hızlandırma Programı’nın Bilim Girişim Kulübü birlikte yürüttüğü “Connet2Innovate” etkinliğinde finalist olarak konuşma yapmaya hak kazandı. Girişimcilerimizden Solar Curtain ise Power System Consultants ve Hermes Investment Management Şirketleriyle yatırım konusunda görüşmelerine devam ediyor. Bu iki girişimcimizin haricinde İstanbul Teknokent bünyesinde faaliyetlerine devam eden MHAS Bilişim, tekstil sektörünün önemli oyuncuları ile yatırım görüşmelerini sürdürmektedir.

İkinci dönem başvuruları 7 Ekim 2019 tarihine kadar devam eden ICUBE hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru için www.icube.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.