HABERLER

BASIN ODASI

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ VE TÜRK HAVA YOLLARI ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

İmzalanan protokol ile İstanbul Üniversitesi ve THY arasında iş birliği ve ortak çalışma imkânlarının ortaya çıkarılması, değerlendirilmesi, muhtemel proje ve hizmetlerin oluşturulması, yürütülmesi, birbirlerine gerektiğinde çözüm ortağı olması, ortak çalışma kültürünün yaygınlaştırılması hedefleniyor. İstanbul Üniversitesi ve THY’den teknik çalışanlar, öğretim üyeleri, yardımcıları, araştırmacıları ve öğrencileri bilimsel, teknolojik araştırma ve projeler ile ilgili olarak araştırma çalışmalarının ortak alanda gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla bilimsel ve teknolojik amaçlı ulusal ve uluslararası organizasyonlardaki deneyimlerini birbirlerine aktaracaklar.

İmza töreninde konuşan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi’nin THY ile imzaladığı protokollerin önemine dikkat çekerek bu tür iş birliklerine ihtiyaç olduğunu söyledi. Türkiye’nin ilerleyen hedefleri doğrultusunda marka şirket ve kurumların güç birliği yapmasının altını çizen Prof. Dr. Mahmut Ak, üniversite-sanayi iş birliğinin önemine vurgu yaparak şunları dile getirdi: “Üniversitemiz kısa bir süre önce Araştırma Üniversitesi oldu. Aynı zamanda YÖK tarafından bu yıl kez verilen ‘YÖK Üstün Başarı Ödülleri’ kapsamında ‘Üniversite-Sanayi İş birliği’ Ödülü’nü aldık. Bu ödülü almamızda belirleyici kriter daha önce THY ile yaptığımız iş birliği kapsamında, kurumun ikinci pilot adaylarının psikolojik özelliklerinin değerlendirilmesi ve seçimine yönelik daha önce yurt dışında verilen hizmete alternatif sistem oluşturulması ve Üniversitemiz bünyesinde dünyada sayılı havacılık psikolojisi enstitülerinden birinin kurulması olmuştur. Bu iş birliği de Araştırma Üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi’nin üniversite-sanayi iş birliğine yönelik attığı önemli bir adım olacaktır. Bu iş birliği ile Üniversitemiz ve THY bilimsel, teknolojik araştırma ve projeler ile ilgili olarak birbirlerinin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda çözüm ortağı olacaklar. Umulan faydanın en üst düzeyde olacağına inanıyorum. Bu protokol ülkemizin hedeflerini ileriye taşıyacak uygulamaları da beraberinde getirecek.”

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilâl Ekşi ise, “Bu protokolü imzalayarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızca çizilen, üniversite-sanayi iş birliğinin artırılması hedefi doğrultusunda Türk Hava Yolları AR-GE Merkezi olarak ilk adımımızı atmış bulunuyoruz. Her iki tarafın uzman ekiplerince tesis edilecek sağlam bir iş birliği çerçevesinde geliştirilecek bilimsel ve teknolojik çalışmalar sayesinde sektörel anlamda yüz yüze gelebileceğimiz olası sorunlarla akademik düzlemde de mücadele edebilecek ve AR-GE bakış açısıyla farklı ve yenilikçi çözümler üretebileceğiz. Bunun yanı sıra, Türkiye’nin bilinirliği en yüksek küresel değeri Türk Hava Yolları olarak üzerinde titizlikle çalışacağımız projeler ile uluslararası organizasyonlarda yer alarak ülkemizin ilerleyişine katkı sağlamaya devam etmek bir diğer öncelikli hedefimiz. Bu bağlamda, coğrafyamızın en köklü eğitim kurumlarından biri olarak çalışmalarıyla ülkemizi uluslararası arenada başarıyla temsil eden İstanbul Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ile Türk Hava Yolları AR-GE Merkezi olarak ilk iş birliği protokolünü imzalamış olmak bizler için memnuniyet verici” dedi.