HABERLER

BASIN ODASI

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-CERRAHPAŞA 2. ARAŞTIRMA GRUPLARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ve İÜC-PROTEK tarafından interdisipliner ve multidisipliner çalışmaların desteklenmesi amacıyla organize edilen İÜC 2. Araştırma Grupları Çalıştayı, İÜC Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda yapıldı.

İlki 3 Nisan 2019 tarihinde düzenlenen ve yoğun ilgi gören Araştırma Grupları Çalıştayı’nın ikincisi, 29 Nisan Pazartesi günü, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol İnce, İÜC-PROTEK Müdürü Prof. Dr. Ali Aydın ve akademisyenlerin katılımı ile gerçekleştirildi.

“Salt Bilgi Üretmek Yeterli Değil, Projelerin Ürünlere Dönüşümünü Sağlamak İçin Çalışmalıyız”

Programın açılış konuşmasını yapan İÜC Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol İnce, çalıştayın ana amacının İÜC çatısı altındaki bölümlerde çalışma grubu olarak aktif araştırma faaliyetleri yürüten ekiplerin farklı ana bilim dallarından ekiplerle tanışmaları ve ortak çalışma yapabilmelerine imkan tanımak olduğunu bildirdi. İÜC olarak üniversite-sanayi işbirliklerine verdikleri önemin her fırsatta altını çizen Prof. Dr. Erol İnce, salt bilgi üretmenin yeterli olmadığını, projelerin patent ve ticarileşme sürecinin iyi yönetilmesi gerektiğini, ülke ekonomisinin ihtiyacı olan değerlerin ve teknolojinin üniversiteden sanayiye transfer edilmesinin tüm taraflar adına daha faydalı olacağını ifade etti.

Prof. Dr. Erol İnce konuşmasında, 2019 yılı itibariyle kabul edilen ve mali değeri 7 milyon TL civarı olan 83 adet Bilimsel Araştırma Projesi (BAP) hakkında detaylar paylaştı. Yaklaşık 350 civarı hali hazırda yürütülen ve kabul edilmiş proje olduğunu bildiren Prof. Dr. İnce, özellikle lisans öğrencisi katılımlı projeleri çok önemsediklerini vurguladı. Prof. Dr. İnce sözlerini şöyle sürdürdü:

“Akademik alanda ilerleme kaydetme hedefi taşıyan, araştırmacı olma potansiyeline sahip öğrencilerin, eğitimcilerimiz gözetiminde bilimsel araştırma ve geliştirme havuzlarına çekilmesi, sürdürülebilirlik adına önemlidir. Gerek üretilen projeler gerekse ana bilim dallarının ve bölümlerin sağlıklı şekilde yürümesi için akademik eğitime ve üretmeye yatkınlığı olan öğrencileri keşfedip, proje kültürünü daha lisans eğitimi esnasında kazandırmamız önemlidir.”

“TTO Faaliyetleri İçinde En Önemli Pay Üniversite-sanayi İşbirliği Çalışmalarına Aittir”

Moderatörlüğünü İÜC-PROTEK Müdürü Prof. Dr. Ali Aydın’ın yürüttüğü birinci oturumda konuşan Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Müh. Dr. Öğr. Üyesi Hasan Tiryaki, çalıştayın düzenli hale getirilmesi önerisinde bulunarak yurtdışı konferanslarına katılım sağlanması noktasında var olan desteklerin daha etkin hale getirilmesini talep etti.

İlk oturumda Mühendislik Fakültesi’nden Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, Doç. Dr. Ali Durmuş, Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Ali Aydın ve Arş. Gör. Suzan Cansel Doğru; Orman Fakültesi’nden Doç. Dr. Zeki Candan, Mert Yıldırım ve Doç. Dr. Nesibe Köse ile Veteriner Fakültesi’nden Prof. Dr. Elif İlkay Armutak, araştırma konuları ve projeleri hakkında sunumlar gerçekleştirdiler. TTO Destek Programları Yönetimi Sorumlusu Kadir Yılmaz ise Teknoloji Transfer Ofisi hakkında yaptığı kısa bilgilendirme konuşmasında, Destek Programları Birimi olarak bir fikrin projelendirilmesi, projelerin korumaya alınması (tescil) ve kaynak arayışında olan proje sahiplerine fon desteği bulunması konularında yardım sağladıklarını bildirdi. TTO faaliyetleri içinde en önemli paya üniversite-sanayi işbirliği çalışmalarının sahip olduğunu kaydeden Yılmaz, ticarileşme potansiyeli olan bir ürün varlığında, akademik girişimcilik adına Teknokent’te şirket kurma ve fikrin hayata geçirilmesi noktasında destek sunulduğunu bildirdi.

“Çalıştaylar Vasıtasıyla Akademik İşbirliğini Arttırarak Ortaya Daha Fazla Ürün Çıkarabiliriz”

Çalıştayın 2. oturumunun moderatörlüğünü ise İÜC-PROTEK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeynep Banu Güngör yürüttü. TTO Üniversite-Sanayi İşbirliği Yönetimi Sorumlusu Kayhan Bayazıt, Teknokent ve işleyişi hakkında bilgilendirme yaptığı konuşmada, “Amacımız üniversite-sanayi işbirliklerini arttırma çalışmaları yapmak olsa da Teknokent içerisinde kendi şirketlerimizi kurmak en büyük hedeflerimizden biridir. Ayrıca çalışmalarımızı sadece üniversite-sanayi arasında değil, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteği ile kamu-üniversite-sanayi işbirliği teması altında faaliyetler yürütüyoruz. TTO ve PROTEK olarak bu tür çalıştayların amacı ve sonuçlarını çok önemsiyoruz. Biz kurum dışı işbirliğini arttırmaya yönelik çalışırken akademisyenlerimizi çalıştaylar vasıtasıyla kurum içi işbirliği yapmaya teşvik etmek ve bunun sonucunda ortaya daha fazla proje ve ürünün çıkmasını sağlamak temel amacımız olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

İkinci oturumun ilk sunumunu Veteriner Fakültesi Veterinerlik Anatomisi ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Onar yaptı. Orman Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Betül Uygur Erdoğan ise su verimi-su kalitesi-arazi kullanım ilişkisi, toprak koruma ve havza planlaması-yönetimi üzerine çalışmalarını aktardı.

Birbirinden değerli proje ve çalışmaların sunulduğu çalıştay konularının genel olarak sağlık alanında olması dikkat çekti. Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Müh. Bölümü Arş. Gör. Dr. M. Erdem İsenkul, ekibiyle birlikte ortaya koydukları en önemli projelerden olan ‘Görüntü İşleme Teknikleri Kullanılarak 2 Boyutlu Mamografik Verilerde Kanserli Bölge Teşhisi’ ve ‘Parkinson Hastalığının Ses ve Yazı ile Teşhisi’ üzerine yaptıkları çalışmaların Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü işbirliği ile geliştirilmesi için çağrıda bulundu.

Orman Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Nurgül Karlıoğlu Kılıç yaptığı sunumda, Orman Botaniği Ana Bilim Dalı’nın geliştirdiği projelerden bahsederek, güncel polen analizleriyle alerji hastaları için polen takvimi oluşturulabilmesi adına Jeoloji Mühendisliği, Arkeoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik gibi bölümlerle işbirliği yapılmasının daha hızlı ve sağlıklı sonuç vereceğini dile getirdi.

Mühendislik Fakültesi Çevre Müh. Bölümü’nden Doç. Dr. Atakan Öngen ile Jeoloji Müh. Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Yıldırım Güngör; Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Fatma Ay; Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi’nden Prof. Dr. Nevin H. Şahin ve TBMYO Otomotiv Teknolojisi Dr. Öğr. Üyesi Buket Karatop’un sunumlarının ardından soru-cevap bölümüne geçildi.

Çalıştay, genel değerlendirme ve yorumların ardından sona erdi.