HABERLER

BASIN ODASI

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-CERRAHPAŞA ARAŞTIRMA GRUPLARI ÇALIŞTAYI YAPILDI

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Proje ve Teknoloji Ofisi (İÜC-PROTEK) ve Teknoloji Transfer Ofisi (İSTANBUL TTO) tarafından düzenlenen Araştırma Grupları Çalıştayı, 3 Nisan tarihinde İÜC Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda yapıldı. Multidisipliner ve interdisipliner çalışmaları teşvik etmek, üniversitemizin araştırma kapasitesini arttırmak ve farklı alanlarda çalışan öğretim üyelerimiz ve yardımcılarının birbirlerini tanımaları amacıyla gerçekleştirilen çalıştay, İÜC Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol İnce ve İÜC Protek Müdürü Prof. Dr. Ali Aydın’ın açılış konuşmaları ile başladı.

Rektörümüz Nuri Aydın, araştırma grupları çalıştayı gibi organizasyonların, multidisipliner çalışmaların desteklenmesi ve geliştirilmesi açısından öneminin büyük olduğuna vurgu yaparak, üretme aşamasında kaliteli kararlar alabilmeyi kolaylaştırdığını vurguladı. Aydın; “Amacı ve konusu iyi belirlenmiş bir çalıştayın sonunda fikirlerin sentezlenmesi, gelişim ve problem çözme süreçlerine büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

İÜC-PROTEK Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Muhammed Ali Aydın’ın moderatörlüğünde başlayan 1. Oturumda Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Veteriner Fakültesi ve Orman Fakültesi öğretim görevlileri, proje ve çalışmaları hakkında bilgi paylaşımında bulundular. İÜC Adli Tıp Enstitüsü Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Emel Hülya Yükseloğlu ve ekibi ‘Adli Genetik, Popülasyon Genetiği, Olay Yeri İnceleme, Laboratuvar Akreditasyonu, Çevre Toksikolojisi ve Davranış Genetiği’ başlıkları altında projelerinden söz ettiler. Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ela Tarakçı işitme sorunları üzerine çözüm önerileri sunduğu projelerinden bahsederek, ‘Kemik yolu işitme cihazı tasarımı ve üretime hazır prototipinin geliştirilmesi’ projesinin detaylarını açıkladı.

İÜC-PROTEK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeynep Banu Güngör’ün moderatörlüğünde başlayan 2. oturumda ise Orman Fakültesi Akademisyenlerinden Prof. Dr. Coşkun Köse ve ekibi tarafından ‘Kırsal Alanlarda Kültürel Mirasın Tespiti, Korunması ve Sürdürülmesi’ konusuna değinilerek, Geleneksel Ahşap Evlerin Bakım ve Korunma sorunlarına yönelik çözüm önerileri paylaşıldı.

İnsan sağlığından hayvan sorunlarına, yapay zekadan atıkların geri kazanımına kadar, insana ve doğaya dair sorunlara çözüm sunabilecek proje ve çalışmaların tanıtıldığı 3 ve 4. Oturumlar ise İÜC-PROTEK Yönetim Kurulu Üyeleri Doç. Dr. Ela Tarakçı ve Doç. Dr. Sibel Şahinler Ayla tarafından yönetildi.  4. oturumun akabinde yapılan genel değerlendirmenin ardından çalıştay sona erdi. Çalıştayda 4 oturumda toplam 40 akademisyen alanlarıyla ilgili bilimsel çalışmalarını sundu.