HABERLER

BASIN ODASI

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’dan Siber Güvenlik Atağı

Akıllı cihazların siber güvenlik testlerinin yapılması amacıyla İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'da kurulan Nesnelerin İnterneti Ekosistemi Güvenlik Test ve Değerlendirme Merkezi (ISTEC) düzenlenen tören ve imzalanan protokollerin ardından açıldı.

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) destekleriyle, İstanbul Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ortaklığında, Arçelik'in ve Elektronik Cihaz İmalatçıları Derneği'nin (ECİD) iştirakleriyle hizmet vermeye başlayan ISTEC, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi’nde siber güvenlik alanında çalışmalarına devam ediyor. Gerçekleştirilen törene İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, Rektör Yardımcısı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bilgin, Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sertbaş, TÜBİTAK BİLGEM Başkan Yardımcısı Ali Görçin, TrTest Test ve Değerlendirme A.Ş. Genel Müdürü Bilal Aktaş ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Siber Güvenlik Anabilim Dalı Başkanı ve ISTEC Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Muhammed Ali Aydın’ın yanı sıra; Arçelik, Vestel, Kobil, Procenne, Beam Teknoloji, Biznet ve Crypttec temsilcileri de katıldı.

 Üreticilerimiz tüm dünyada yeni kurallarla karşı karşıya

Nesnelerin interneti ekosistemi ve akıllı teknolojilerin hayatın her alanında yeni ürün ve hizmetlerle aktif rol oynamaya başladığını dile getiren ISTEC Proje Yürütücüsü ve Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Muhammed Ali Aydın’ın açılış konuşmasının ardından tören başladı. Kısıtlı bellek, pil ve işlem gücü gibi kısıtlı kaynaklarla geliştirilen bu cihazların saldırganların birincil hedefi olduğunu vurgulayan Aydın, dünyadaki birçok hükümetin siber güvenlik, e-mahremiyet, e-gizlilik, kişisel verilerin işlenmesi, saklanması ve paylaşılması konusunda yasal düzenlemeler hazırladıklarını ifade etti. 

Aydın sözlerine şu şekilde devam etti: “Akıllı cihazlarda olası güvenlik riskleri konusunda üreticilerimiz tüm dünyada yeni kurallarla karşı karşıyadır. Nesnelerin interneti ekosistemi için ürün testlerini gerçekleştirebilen bir merkez kurduk. Merkezimizde lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde öğrencilerimizle birlikte gizlilik anlaşmaları çerçevesinde çalışmalarımızı titizlikle yürütmekteyiz.

ISTEC Proje Yürütücüsü ve Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Muhammed Ali Aydın’nın konuşmasının ardından söz alan Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sertbaş ve TRtest Genel Müdürü Bülent Aktaş iştiraki oldukları proje ile ilgili bilgiler aktardılar.

Yeni bir çağa gireceğiz

ISTEC gibi bir merkeze ihtiyaç olduğunu ve bu merkezin açılmasından dolayı memnun olduklarını dile getiren TÜBİTAK BİLGEM Başkan Yardımcısı Dr. Ali Görçin, “Bilgi toplamak için çiplerin çok daha küçülerek farklı sistemlere girmesini sağlayan 'IoT' denilen bilgi toplama sistemleri, yapay zekâ ve kuantum teknolojileriyle birlikte yeni bir çağa gireceğiz. Bu merkezin böyle bir çağa girerken kurulmuş olması bizler için bilgi güvenliği noktasında önemli birtakım avantajlar sağlayacak.” dedi.

Bir ihtiyaç olduğunu gördük

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektör Yardımcısı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bilgin de nesnelerin interneti ekosistemi ve siber güvenlik alanlarında gerek Ar-Ge gerekse yetişmiş uzman personel açısından bir ihtiyaç olduğunu gördüklerini, bu ihtiyacı karşılamak amacıyla merkezi açtıklarını anlattı. 

Teknoloji üreten ve geliştiren çalışmalar yapıyoruz

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, törendeki konuşmasında, siber güvenliğin bugünün meselesi haline geldiğini söyledi. Güvenliğin de güvenliğinden söz edilmeye başlandığına dikkati çeken Aydın, evlerde akıllı televizyonların, buzdolaplarının, fırınların, kendiliğinden çalışan klimaların ve uzaktan kumanda edilebilen birçok aygıt olduğunu, bu aygıtların insanların hayatını kontrol eder hale geldiğini aktardı. Prof. Dr. Aydın, Türkiye'de ilk Siber Güvenlik Anabilim Dalı’nı kurduklarını belirterek, özel sektöre ve kamuya hizmet veren, teknoloji üreten ve geliştiren çalışmalar yaptıklarını anlattı. Aydın sözlerine şu şekilde devam etti: “Türkiye'de siber güvenlik lisesinin açılması için çalışmalara başladık. İnşallah önümüzdeki dönemde siber güvenlik lisesinin gerek müfredatında gerekse öğrencilerin yetişmesinde üniversitemiz etkili olacaktır. Bu açılan merkezin de kamu ve özel kuruluşlara faydalı olmasını diliyorum.”

Açılış konuşmalarının ardından İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, TÜBİTAK BİLGEM Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Ali Görçin, Biznet Genel Müdürü Aret Kıllıoğlu ve Crypttech Genel Müdürü Alper Yılmaz merkezin çalışmalarına ilişkin iş birliği protokolü imzaladı.