HABERLER

BASIN ODASI

Lisansüstü Eğitim İmkanları ve Burslar Çalıştayı Düzenlendi

İstanbul Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve İÜC Lisansüstü Eğitim Enstitüsü ortaklığıyla düzenlenen “Lisansüstü Eğitim İmkanları ve Burslar Çalıştayı” 11 Mart Pazartesi günü İÜC Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Ali Rıza Berkem Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Çalıştay, İstanbul Teknokent Yönetim Kurulu üyemiz aynı zamanda İÜC Lisanüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Şah İsmail Kırbaşlar’ın açılış konuşması ile başladı.

Türkiye Ulusal Ajansı Uzman Yardımcısı Bevran Belgin Alhas Erasmus Plus programı konulu sunumunu gerçekleştirdi. Alhas konuşmasında Ulusal Ajans’ın Avrupa Birliği (AB) Başkanlığı’na bağlı olarak Türkiye’de AB eğitim, gençlik ve spor alanındaki programlarını yürüten kuruluş olduğunu dile getirdi. 2014-2020 yılları arasında yürütülen Erasmus Plus programının önceden “Hayat Boyu Öğrenme” adı ile yürütüldüğünü ifade eden Alhas, programın ortaya çıkış amacına değindi. Alhas konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Erasmus Plus programında geliştirilen stratejiler AB’nin ekonomik kriz ve yüksek genç işsizlik gibi sorunlarına çözüm getirmek amacına paralel olarak belirlendi.” Öğrenci ve gençlik hareketliliği programlarından bahseden Alhas, programın hedef kitlesinde yükseköğretim alanındaki öğrenciler, öğretim görevlileri ve idari personellerin bulunduğunu söyledi.  Gençlik alanında ve mesleki eğitim alanında faaliyetler yürütüldüğünü belirten Alhas, Erasmus Plus programında 28 tane AB üyesi ülke, 6 tane AB üyesi olmayan ülke ve diğer ülkelerinde yer aldığını söyledi. 2004’ten beri 120 binden fazla proje başvurusu yapıldığını belirten Alhas, “28 binden fazla proje desteklendi. Türkiye yılda ortalama 9 binin üzerinde proje başvurusuyla Avrupa’da ilk sırada yer aldı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa (İÜC) aldığı Erasmus yükseköğretim beyannamesi belgesi ile hareketlilik projelerine katılım sağlamaya başladı.  2018'de  personel hareketliliği programı kapsamında İÜC'ye Ulusal Ajans tarafından da hibe verildi." dedi.

"Hareketliliğin En önemli Özelliği Akademik Tanınma Sağlanması"

Öğrenci ve personel hareketliliği detaylarından bahseden Alhas, öğrenci programının öğrenim ve staj hareketliliği olmak üzere ikiye ayrıldığını dile getirdi. Alhas, "Program kapsamında öğrencilere 2-12 ay süre ile yurtdışında bir ülkede  mesleki alanda staj yapma imkanı sağlanıyor." dedi . Personel hareketliliğinin öğretim elemanları ve idari personele yönelik programlar olduğunu söyleyen Alhas, "2018 yılında Türkiye’de 166 yükseköğretim kurulunda 40 milyon euro hibe sağlandı. 17 bin yükseköğrenim öğrencisi bu programlar kapsamında diğer ülkelere gitti ve bu rakamın üçte biri oranında program ülkelerinden Türkiye’ye gelen öğrenciler var" şeklinde konuştu. Alhas, öğrenim ve staj hareketliliğinde akademik tanınma sağlanmasının önemli bir özellik olduğunu kaydetti. Öğrenim hareketliliğinde ön koşulun üniversite ve karşı kurum arasında bir anlaşma olması gerektiğini belirten Alhas, yükseköğretim kurumunda tam veya yarı zamanlı istihdam edilmiş personellerin de personel hareketliliği programından yararlanabileceğini söyledi. Alhas, Personel hareketliliği programında değerlendirme ölçütlerinin üniversite insiyatifine bırakıldığını dile getirdi. Programa ilk defa başvurmanın ve iyi bir yabancı dil bilgisine sahip olmanın önemli bir kriter olduğunu belirten Alhas, bu özelliklerin ön eleme kriteri olmayacak şekilde önceliklendirildiğini söyleyerek konuşmasına son verdi. 

Oturumlarla devam eden çalıştayda İÜ Farabi Kurum Koordinatörü Doç. Dr. Sema Ulutürk Akman, İÜC Mevlana Kurum Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Özgür Yılmaz, İÜC Erasmus Kurum Koordinatörü Prof. Dr. Sevinç Hatipoğlu ve İÜC HAYEF Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi İrfan Şimsek tarafından sırasıyla Farabi, Mevlana ve Erasmus programlarının tanıtımı yapıldı.

Çalıştayın son oturumunda Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Destek Programları Yönetimi Sorumlusu Kadir Yılmaz TÜBİTAK Destek Programları hakkında ve TTO Girişimcilik Yönetimi Sorumlusu Hasan Kömürcü TÜBİTAK BİGG Programı hakkında katılımcılara bilgi verdi. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinatörü Prof. Dr. Serhat Pabuccuoğlu ise BAP tarafından öğrencilere sağlanan imkanlarla ilgili bilgi verdi.