HABERLER

BASIN ODASI

“Mühendislikte Topuk Sesleri” Etkinliğimiz Yoğun Katılım ile Gerçekleşti

İstanbul Teknokent Entertech olarak destekçisi olduğumuz The Institute of Electrical and Electronics Engineers İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (IEEE İÜC) öğrenci kolu işbirliği ile düzenlenen “Mühendislikte Topuk Sesleri (MTS)” etkinliğimiz 4-5 Mart tarihlerinde İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi’nde gerçekleşti.

Etkinlik, Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Muhammed Ali Aydın’ın ve IEEE İÜC kulüp koordinatörü Dr. Koray Gürkan’ın açılış konuşmaları ile başladı.

Sektörün önde gelen firmalarından “Microsoft” Türkiye iş ortaklarından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tarık Tüzünsu ve N11 Giyim& Ayakkabı Kategori Müdür Vekili Çağla Boy, sektörde kadın-erkek eşitliği hakkında konuşma yaptı.

Teknokent’teki kadın girişimcilerimizin panelist olarak yer aldığı “Kadın Girişimciler” oturumu İstanbul Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTANBUL TTO) Üniversite-Sanayi İşbirliği sorumlumuz Kayhan Bayazıt moderatörlüğünde gerçekleşti. Bayazıt, konuşmasında Teknokent ekosistemi hakkında katılımcılara bilgi verirken, Teknokentimizde kadın girişimcilerimizin sayısının oldukça fazla olduğundan bahsetti. Kadınlarının girişimcilik yolunda karşılaştıkları hikâyelerin konuşulduğu panelde; Biyopol şirketi kurucusu Seda Çakır, Biyotek 15 şirketi Prof. Dr. Gülşen Altuğ, Hextech Green firması kurucusu Bilge Akgün, Prowhite Yönetim Kurulu Başkanı Seven Yılmaztürk, Solonport firması ortağı Yelda Okşak yer aldı. Panel katılımcılar tarafından yoğun ilgi ile takip edildi ve panel sonrası soru-cevap kısmına geçildi.

Etkinliğin ikinci gününde sektörün önde gelen firmaları, cinsiyet eşitliği ve birlikte çalışmanın verimliliği konulu sunumlarına devam etti. Karaca, Mercedes ve BSH firma konuşmalarının ardından Pepapp & Doktorderki kurucu ortakları Berke Uygun ve Tolga Araboğlu katılımcılara girişimciliğe giden yolda yaşadıkları deneyimleri anlattılar.

“Sosyal Konuk” oturumunda Kadir Doğulu, mühendislik fakültesi öğrencileri ile bir araya geldi.

“Sektöre MTS Eli Değsin” mottusu ile iki gün boyunca devam eden etkinlikte, üniversite öğrencileri için çeşitli çekilişler yapıldı.