HABERLER

BASIN ODASI

“Pastırma Tadım Günü Etkinliği”nde Buluştuk

 “Pastırma Tadım Günü Etkinliği”nde Buluştuk

Firmalarımızdan İnovatif Biyoteknoloji Kimya ve Sağlık Ltd. Şti. işbirliği ile düzenlediğimiz “Pastırma Tadım Günü” etkinliği firmalarımızın katılımıyla 9 Ocak Çarşamba Günü Entertech Kafe’de gerçekleştirildi. Etkinliğe firmalarımızın yanı sıra ETBİR Yönetim ve Bilim Kurulu üyesi Çağdaş Öztürk, İÜ-Cerrahpaşa Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erol İnce, Prof. Dr. Mehmet Bilgin, Prof. Dr. Oğuz Çetinkale, Genel Sekreter Prof. Dr. Erdoğan Köse’de katılım gösterdi.

İnovatif’in kurucusu aynı zamanda Veterinerlik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gürhan Çiftçioğlu, Geleneksel Duyusal Özelliklere Yönelik Pastırma Kültürü Geliştirilmesi Projesi hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

“Pastırma, Geleneksel İşlenmiş Et Ürünlerinin En Güvenli Olanıdır”

Prof. Dr. Çiftçioğlu, ısıl işlem görmeden üretilen kürleme ve kurutulma yoluyla üretilen geleneksel et ürünümüz pastırmanın üretim aşamalarına değindi. Pastırma ve güvenirliliği konusunun öneminden bahseden Prof. Dr. Çiftçioğlu, “ Pastırma geleneksel işlenmiş et ürünlerinin en güvenli olanı. Dışındaki çemenin bir sağlık zararı yok, tersine faydası bile var” dedi. Projenin tüketicilerin gıdaların doğallığı ve güvenilirliğine olan hassasiyetleri dikkate alınarak hazırlandığını söyleyen Prof. Dr. Çiftçioğlu, “Doğal kültürlerin geliştirilerek daha geleneksel ürünlerin üretiminin sağlanması yoluyla tüketicilerin hassasiyetini dikkate alacak ürünlerin üretiminin sağlanması, biyoteknolojik kültürlerin ülkemizde üretiminin sağlanması ile dışa bağımlılığımızı azaltmak, unutulmaya yüz tutan geleneksel lezzetlerin canlandırılması, gıda sanayicilerimizin maliyetlerinin düşürülmesi proje hedeflerimizdendir” şeklinde konuştu.

“ Firmalarmızdan İnovatif’i Tanıyalım”

INOVATIF Biyoteknoloji Kimya ve Sağlık Ltd. Şti., KOSGEB AR-GE projesi çerçevesinde, 2016 yılında kurulmuştur. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri ve araştırma ekibi ile İstanbul Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesinde KOSGEB binasında AR-Ge faaliyetlerine başlamış, 2017 yılı ortalarında yine aynı bölgede bulunan İstanbul Teknokent ( ENTERTECH) binasına taşınmıştır. INOVATİF özellikle hayvansal gıdalar ve ürünlerine yönelik olarak fermentasyon teknolojilerine dayalı AR-GE çalışmaları ve ihracat potansiyeli bulunan teknolojik ürünler üretimine yönelik faaliyetlerde bulunmaktadır.