HABERLER

BASIN ODASI

TÜBİTAK- ARDEB BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TÜBİTAK- ARDEB BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) ve İstanbul Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTANBUL TTO) işbirliğiyle gerçekleştirilen "TÜBİTAK ARDEB Proje Destekleri" bilgilendirme toplantısı 8 Ocak tarihinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Burhanettin Toker Amfisi'nde gerçekleştirildi.

Toplantı İÜC Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Sait Gönen’in açılış konuşması ile başladı. Konuşmasında TÜBİTAK tarafından desteklenen projelerin önemine değinen Prof. Dr. Gönen “Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Türkiye'de ve dünyanın her yerinde saygın birer markadır. Bu markayı hep beraber yukarıya taşımamız için bu tür proje desteklerine ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

“Araştırma Üniversitesi Olarak Proje Destek Programlarından Daha Fazla Yararlanmalıyız”

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol İnce, yeni dönemde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa olarak sürece daha hızlı girme çabalarının olduğunu dile getirerek konuşmasına başladı. Geçmiş dönemde projeler çerçevesinde İSTANBUL TTO ile beraber tüm fakülteleri yılda en az iki kez ziyaret ettiklerini ifade eden Prof. Dr. İnce, hocaların bilimsel çalışma ve bilimsel araştırma alanlarında TÜBİTAK’ın önemli bir paydaş olduğunu söyledi. Prof. Dr. İnce özellikle TÜBİTAK’ın yeni yıl vizyonu ile proje desteklerinin 2 katına çıktığı belirterek “Araştırma Üniversitesi kimliğini alan İstanbul Üniversitesi olarak bizim daha fazla sorumluluğumuz var.” dedi. İÜ Teknoloji Transfer Ofisi’nde de çalışmalar yürüttüğünü dile getiren Prof. Dr. İnce, sözlerine şu ifadelerle devam etti: “Teknoloji Transfer Ofisi tarafından bilgilendirme, proje yazma, projelerin kontrolü kapsamında her türlü destek size verilecektir. Aynı zamanda İstanbul halkının ihtiyaçlarına cevap verme sürecinde toplumsal bir katkı sağlaması açısından ajans projeleri önemlidir. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ayrılan kaynaklardan biri olan Bilimsel Araştırma Projeleri’de çok kıymetlidir. Bu yıl TÜBİTAK’tan alacağımız projelerdeki kabul oranını arttırmakta ayrı bir çalışma alanımız olacak” diyerek konuşmasına son verdi.

“TÜBİTAK Olarak Hedefimiz: Nitelikli Bilgi Ve Nitelikli İnsan”          

Bilgilendirme toplantısı TÜBİTAK-ARDEB Başkan Yardımcısı Vekili Doç. Dr. Cengiz Arıcı’nın sunumu ile devam etti. Hacettepe üniversitesi fizik alanında doktorasını tamamlayan Doç. Dr. Arıcı, 12 yıldır TÜBİTAK’ta çalıştığını dile getirdi. ARDEB Programları ile ilgili sunum yapacağını belirten Arıcı, “Bizlerle olan iletişimde yaşadığınız sorunların çözümüne yönelik fikirleriniz bu toplantıda fayda sağlanmak istediğimiz en önemli noktalardan biri” dedi. Doç. Dr. Arıcı, sunumda destek programları, istatistikler, yenilikler ve arayüzler başlıklarına değindi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olduklarını söyleyen Doç. Dr. Arıcı, TÜBİTAK olarak nitelikli bilgi ve nitelikli insan ile bilim ve teknoloji alanında daha üst seviyelere çıkma hedefimiz var” dedi.  Hızlı Destek Programı, Ulusal Yeni Fikirler Ve Ürünler Araştırma Destek Programı, Kariyer Geliştirme Programı, AR-GE Destek Programı hakkında yeni güncellemeler hakkında bilgi veren Doç. Dr. Arıcı, programın özelliğine göre değerlendirilen ve kriterleri olan yeni bir sistem kurduklarını söyledi. Doç. Dr. Arıcı, yeni dönemde burs limitlerinin artırıldığını ifade etti. TÜBİTAK-ARDEB'in 2019 yılı itibariyle uygulamaya koyduğu sistemlerden de söz eden Doç. Dr. Arıcı, TÜBİMER sistemi ile TÜBİTAK ile ilgili öneri, itiraz ve görüşlerin anlık olarak bildirilebileceğini aktardı. "Süreç Yönetimi" sistemi sayesinde gönderilen projelerin anlık olarak durum takibinin yapılabileceğini ifade etti.  Son olarak Doç. Dr. Arıcı, YÖKSİS entegrasyonunun tamamlanmasıyla birlikte TÜBİTAK-ARBİS (Araştırmacı Bilgi Sistemi)'ne tüm bilgilerin aktarılabileceği ve ARBİS üzerinden kişi ve alan sorgulamasının yapılacağı yeni bir sistem getirileceği bilgisini katılımcılarla paylaştı.

Katılımın yoğun olduğu “Bilgilendirme Toplantısı’na” İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Akgül’de katılım gösterdi.

İÜC Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol İnce’nin ve ARDEB Başkan Vekili Doç. Dr. Cengiz Arıcı’nın katılımcılardan gelen soruları yanıtlaması üzerine program sona erdi.