HABERLER

BASIN ODASI

TÜBİTAK BİGG PROGRAMI 2018 YILI 1. ÇAĞRISI ÖN ELEMESİ GERÇEKLEŞTİ

İstanbul Teknokent’in uygulayıcı kuruluşu olduğu TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim Programı’nın 1. aşama başvurusu sona erdi. Web üzerinden toplanan iş fikirleri iki aşamalı bir eleme sistemine tabi tutuldu.

İlk aşamada web üzerinden toplanan iş fikirleri; İstanbul Teknokent Genel Müdürü Yasin Erol, İstanbul Teknoloji Transfer Ofisi (İstanbul TTO) Müdürü İhsan Faik Çıtlak ve uzmanlarımızın da yer aldığı ön eleme heyeti tarafından fikrin teknoloji tabanlı olup olmadığı, form içeriğinin yeterli seviyede doldurulup doldurulmadığı kriterleri göz önünde bulundurularak ön elemeyi gerçekleştirdiler.

Ön elemeyi geçen iş fikirleri teknolojik alanlara ( yazılım, elektrik, elektronik, sağlık, biyoteknoloji, elektromekanik, makine, kimya, veterinerlik) göre ayrıldılar ve bu iş fikirlerine sahip girişimciler jüri önünde 10’ar dakikalık sunum yaptılar.
Jüri heyetleri, teknolojik alanlarına göre sanayi temsilcileri, İstanbul Üniversitesi akademisyenleri, İstanbul Teknokent Genel Müdürü ve İstanbul TTO Müdürü’nden oluştu. Burada iş fikirlerinin teknolojik düzeyi ve yenilikçi yönü, iş fikrinin uygulanabilirliği, iş fikrinin taşıdığı ticari değer, iş fikrinin rekabetçi düzeyi, iş fikri ekibinin nitelikleri ve iş fikrine uygunluğu vb. yönleri değerlendirilerek ikinci ön eleme gerçekleşti.

Bundan sonraki süreç başarılı bulunan iş fikirlerinin eğitim ve mentorluk süreçlerine dahil edilerek iş fikirlerini geliştirmesi ile devam edecektir.