HABERLER

BASIN ODASI

“YETENEK AVCILAR’I” PROJESİ’NİN AÇILIŞ PROGRAMINA KATILDIK

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği, İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü ortaklığında Avcılar Kaymakamlığı tarafından yürütülen "Yetenek Avcıları" projesinin açılış lansmanı 28 Kasım tarihinde Avcılar Öğretmen Evi’nde düzenlendi.

2018 Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı kapsamında İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, “Yetenek Avcılar’ı” Projesi açılış programı, Esenler BİLSEM psikolojik danışmanı Hüseyin Fındık’ın konuşması ile başladı. “Özel Yetenekler” konulu konuşmasını gerçekleştiren Fındık, “İlgi ve yeteneklerinden dolayı sınıfın akışını değiştiren çocukların olduğu bir sınıf hayal edin. Özel yetenekli bu çocuklara sınıf ortamında ve dışarıda nasıl yaklaşmamız gerektiğini bilmiyoruz.” dedi. Özel yetenekli çocukların liderlik özelliklerinin çok fazla olduğunu dile getiren Fındık, bu çocuklarla ilgilenilmediği zaman olumsuz davranışlar sergileyebiliyorlar. Sonrasında başka alanlara yöneliyorlar.” ifadelerini kullandı. “Osmanlı zamanındaki Enderun Mektebi bu projenin en güzel örneklerindendir” diyen Fındık, projede hedef kitlenin özel yetenekli çocuklar, öğretmenler ve aileler olduğunu söyleyerek konuşmasına son verdi.

Program proje koordinatörü Samet Can’ın sunumlarıyla devam etti. Can sunumunda, Bağımlılığı Önleme ve Bağımlılıkla Mücadele Merkezi tarafından hayata geçirilen proje kapsamında bağımlılıkla her yerde mücadele ettiklerini söyledi. “Yetenek Avcıları” projesi ile belirlenen 18 okulda çalışmalar başlatılacağını ifade eden Can, “Proje kapsamında 12 ilkokula destek eğitim odası, 6 ortaokula yaratıcılık atölyeleri ve İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü Teknokent bünyesinde Robot ve Teknoloji Araştırmaları Merkezi kurulması amaçlanmaktadır.” dedi.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Teknokent Yönetim Kurulu üyemiz Prof. Dr. İsmail Kırbaşlar, “Teknokent olarak ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine faydalı olacak robotik atölye kurmayı amaçlıyoruz. İÜ Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi akademisyenleri ile Avcılar bölgesine üniversite olarak katkı sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

18 ay boyunca devam edecek olan proje kapsamında toplumun özel yetenekliler hakkında bilinçlenmesi, ebeveynlerin farkındalığının artması sağlanacak; öğretmen ve öğrenciler için eğitim faaliyetleri gerçekleştirilecektir.

“Yetenek Avcıları” açılış programı, Muallim Ve Eğitime Hizmet Derneği Başkanı Yaşar Karaarslan, Avcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Engin ve Avcılar Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran ’ın yaptığı protokol konuşmaları ile tamamlandı.